Kiedy tapicerka samochodowa wymaga renowacji?

Tapicerka samochodowa jest ważnym elementem wyposażenia wnętrza, a jej stan ma duży wpływ na komfort użytkowania auta i na jego wartość. Podczas intensywnej eksploatacji nierzadko ulega ona jednak poważnemu zabrudzeniu, a nawet uszkodzeniu. W większości przypadków przywrócenie pierwotnego stanu obić siedzeń i elementów kokpitu nie jest możliwe przy korzystaniu z popularnych domowych metod. Zupełnie inaczej będzie, gdy zdecydujemy się na profesjonalną renowację tapicerki samochodowej. Przekonajmy się, jakie ślady zniszczeń można w ten sposób usunąć oraz sprawdźmy, jak może się to odbywać.

Jakie uszkodzenia tapicerki zdarzają się najczęściej?

Pokrycia siedzeń i elementów wyposażenia kabiny są w dużym stopniu narażone na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Najczęściej w grę wchodzą przetarcia materiału, jego pęknięcia, rozciągnięcie czy pojawienie się przecięć lub wypalonych dziur. Jeśli chodzi o zanieczyszczenia, to zazwyczaj są one skutkiem upuszczenia spożywanego jedzenia, rozlania napojów czy pozostawienia śladów przez przewożone zwierzęta lub ładunki. Wśród największych problemów związanych z regeneracją tapicerki jest przywrócenie koloru oraz odtworzenie faktury obić.

Jakimi metodami można „uratować” tapicerkę?

Sposobem na pozbycie się uszkodzeń i odświeżenie siedzeń może być kompleksowa wymiana obicia. Takie rozwiązanie będzie jednak kosztowne i czasochłonne. Inną popularną metodą jest naklejenie specjalnych łatek. Choć są one sporo tańsze, to nie gwarantują uzyskania właściwego efektu, ponieważ ślady ingerencji pozostaną dobrze widoczne. O wiele lepszym wyjściem okaże się skorzystanie z możliwości profesjonalnej regeneracji tapicerki. W zależności od rodzaju uszkodzenia naprawa może się wiązać z naniesieniem specjalnej powłoki pigmentowej wypełniającej ubytki czy m.in. zaaplikowaniem wypełniacza wraz z drobnymi fragmentami włókien, dzięki czemu w pełni można odtworzyć zarówno strukturę, jak i kolor materiału. Paleta możliwości jest tu szeroka, a poszczególne techniki sprawdzą się nie tylko w przypadku obić skórzanych, ale także materiałowych.

Comments are closed.