Jak przygotować lakier do nałożenia powłoki ceramicznej?

Stan lakieru jest głównym czynnikiem wpływającym na wygląd pojazdu, a pośrednio także na jego wartość. Odpowiednie dbanie o auto, właściwe mycie czy nanoszenie powłok ochronnych na lakier pozwala na utrzymanie jego atrakcyjności. Daje to nie tylko przyjemność związaną z jazdą samochodem prezentującym się tak, jakby przed chwilą wyjechał z salonu, ale także oznacza uzyskanie korzystniejszej ceny przy odsprzedaży. Jednym z zabezpieczeń cieszących się największym powodzeniem jest nałożenie powłoki ceramicznej. Zobaczmy, co ona oferuje i sprawdźmy, jak należy przygotować auto do jej ułożenia.

Dlaczego lakier warto zabezpieczyć powłoką ceramiczną?

Lakier samochodu jest narażony na ciągły kontakt z wilgocią i zanieczyszczeniami, a także zagrożony uszkodzeniami mechanicznymi. Może zostać porysowany podczas parkowania, jazdy po luźnej nawierzchni czy w wyniku najechania na rozmaite przeszkody. Zbierają się na nim wszelkiego rodzaju pyły, piach i kurz. Problemem okazują się też opadające liście, ptasie odchody i rozbijające się o auto owady. Przyczyną pogorszenia stanu lakieru może być też przylegający pył z okładzin hamulcowych, bitum z nawierzchni oraz guma ze ścierających się opon. Powłoka ceramiczna, która zawiera związki krzemu ulegające krystalizacji po nałożeniu zapewnia mniejszą przyczepność brudu i utwardza powierzchnię, chroniąc przed zarysowaniami.

Jak wygląda nakładanie powłoki ceramicznej?

Nakładanie powłoki ceramicznej musi zostać poprzedzone dobrym przygotowaniem lakieru. Auto musi zostać dokładnie ręcznie umyte. Lakier musi też zostać poddany dekontaminacji – polega ona na starannym usunięciu wszelkich substancji chemicznych znajdujących się na lakierze oraz usunięciu wbitych w jego powierzchnię ciał stałych np. pyłu z klocków i tarcz hamulcowych. Następnym etapem jest zwykle polerowanie lakieru, mające na celu pozbycie się rys z zewnętrznej warstwy lakieru bezbarwnego – będzie to potrzebne w zależności od stopnia jego zużycia. Ostatnim etapem jest naniesienie odpowiedniego preparatu i ponowne dokładne polerowanie.

Comments are closed.